Ubrania i dodatki wykonane ze zwierzęcej skóry nie są dla Ciebie? Szukasz zdrowszej i przyjaźniejszej środowisku alternatywy? Poznaj pinatex, czyli rewolucyjny materiał powstający z liści ananasa. Co ciekawe, do złudzenia przypomina on prawdziwą skórę. Poniżej znajdziesz niezbędne informacje na jego temat. Sprawdź!
Pinatex to odpowiednik zwierzęcej skóry pozyskiwany z ananasa – ale nie z owoców, lecz z liści. Mówiąc dokładniej, powstaje on z liści, które po zbiorach gniją na ziemi. Niepotrzebne są ani praca ludzka, ani nawozy, ani też dodatkowa woda. Wszystko odbywa się naturalnie.
Skąd się wziął pinatex? W latach 90. XX wieku hiszpańska doktor Carmen Hijosa, ekspertka w dziedzinie produkcji skórzanej, pracowała na Filipinach jako konsultantka do spraw eksportu. Nie była jednak zachwycona jakością tamtejszych wyrobów, więc zaczęła szukać czegoś lepszego, ekologicznego. Inspirowały ją zasoby południowo-wschodniej Azji i tamtejsze rzemiosło. Chciała znaleźć surowiec przyjazny środowisku, ale jednocześnie wspierający lokalną społeczność. I tak udało się znaleźć liście ananasa, które są po prostu niepotrzebnym odrzutem przy produkcji owoców.
Siedem lat eksperymentów zakończyło się sukcesem. Powstał pinatex, czyli nietkany materiał z celulozowych włókien pochodzących z liści ananasa. Produkcja komercyjna rozpoczęła się w 2013 roku, a na skalę globalną – od 2019 roku.
Ananasowa skóra jest bardzo gładka i niezwykle wytrzymała – trudno ją rozedrzeć czy przetrzeć. Nie wchłania wody, jest odporna na rozwój pleśni. Dodatkowo nic nie stoi na przeszkodzie, by farbować ją na wybrany kolor czy ozdabiać najróżniejszymi wzorami. Można też dowolnie formować ją w ciekawe kształty, bo jest miękka i giętka. Co więcej, jej wygląd jest porównywany do najbardziej luksusowych skór zwierzęcych.
Jak każdy materiał, tak i pinatex ma swoje wady. Niezalecane jest wystawianie go na działanie promieni słonecznych, bo może stracić kolor i gładkość. Z czasem wysusza się i ma dość niski poziom oddychalności, więc w ananasowej sukience możemy się szybko zgrzać.
Na koniec zostało nam jeszcze krótkie omówienie, co z tej „skóry” można tak naprawdę zrobić. Przede wszystkim znajduje ona szerokie zastosowanie w modzie – designerskie kurtki, kamizelki, buty, paski, zegarki i torebki to tylko początek. Tego typu ubrania i dodatki znajdziemy między innymi w takich markach jak: Puma, Apple, Hugo Boss, Bohema Clothing, Marii Aneett, Alicja Getka Lab czy Aleksandra K. Dodatkowo pinatex sprawdza się jako tapicerka mebli (na przykład w polskiej marce Skos Modern) oraz do wyrobu materiałów aeronautycznych. Dla zobrazowania podajemy, że do wytworzenia 1 m2 pinatexu potrzebujemy 16 ananasów, co daje nam około 480 liści.