Polecamy

Dziecko i programowanie? To możliwe!

|
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Dzieciństwo jest czasem, kiedy najmłodsi chłoną wiedzę jak gąbka. Można wykorzystać ten okres do nauki kodowania, pomagając dzieciom nabrać chęci do kreatywności, rozwiązywania problemów czy przewidywania. Umiejętności przydają się nie tylko w kodowaniu, ale także w codziennym życiu. Sprawdź, jak możesz ich nauczyć swoją pociechę!

Istnieje wiele materiałów, którymi można zaciekawić dzieci

Nietrudno się domyślić, że czytanie 500-stronicowego podręcznika pełnego czarno-białych literek, wzorów i tabelek nie wzbudzi ciekawości u dzieci. Najmłodsi na pewno będą wyzwaniem w kontekście zainteresowania nauką. 

Na szczęście można znaleźć wiele materiałów, zaprojektowanych specjalnie po to, żeby zafascynować dzieci nauką kodowania. Są zabawne, łatwe do przyswojenia, pozwalają poznać podstawy rozumowania ważnego w kontekście programowania i powszechnie dostępne. Na które z nich warto zwrócić uwagę?

Scratch i ScratchJr

W tych programach dzieci mogą tworzyć własne interaktywne historie i współpracować. Rozwija to zdolności z zakresu pracy zespołowej. Każdy z użytkowników ma ponadto dostęp do samouczków i strony z pomysłami, co pomaga w korzystaniu ze Scratch i ScratchJr.

Aplikacja jest dostępna w ponad 150 krajach i 60 językach. Można ją pobrać zarówno na komputer, jak i obsługiwać z poziomu przeglądarki internetowej. Warto też nadmienić, że Scratch i ScratchJr są bezpłatne.

Code.org

Code.org to organizacja non-profit, która zajmuje się innowacjami w edukacji. Umożliwia naukę informatyki dla dzieci. Program można obsługiwać z poziomu przeglądarki, jest bezpłatny i dostępny w języku polskim.

Dzieci mogą wybrać jeden z wielu dostępnych kursów, na przykład dotyczący podstaw informatyki. Code.org proponuje też naukę programowania na bazie blokowego podejścia do kodowania. 20-godzinne kursy są dostępne dla wszystkich grup wiekowych.

Code Combat

Ze strony codecombat.com można nauczyć się kodowania w ciekawy sposób, grając w gry. To unikalne podejście sprawia, że pozyskiwanie wiedzy jest angażujące i stanowi dobrą zabawę. Już udowodniono naukowo, że przyswajanie informacji w przyjemnych warunkach, wraz z wyzwalającą się dopaminą, lepiej wpływa na procesy myślowe i pozyskiwanie danych przez mózg.

Code Combat działa na bazie specjalnie zaprogramowanego silnika kodu. Interpreter został zaprojektowany z myślą o osobach, które dopiero uczą się kodowania. Pomaga przyswajać wiedzę z zakresu języków takich jak Python, JavaScript i C++. Warto wspomnieć, że wiedza jest przekazywana w łatwo przyswajalny sposób, przy użyciu możliwie nieskomplikowanego języka.

Code Avengers

Z Code Avengers można korzystać za darmo przez okres próbny. Następnie naliczane są opłaty. Pomimo wielu zalet, oprogramowanie może być pewnym wyzwaniem dla dzieci w związku z brakiem języka polskiego. Można jednak to wykorzystać do nauki angielskiego w praktyce.

Code Avengers oferuje dostęp do kursów i projektów, w których mogą aktywnie uczestniczyć dzieci. Oprogramowanie uczy najmłodszych najważniejszych umiejętności, czyli logicznego rozumowania, rozwiązywania problemów, a także pracy w grupie. Zajęcia obejmują naukę programowania, tworzenia stron internetowych, a także kodowania w języku Python i Java Script.

Zdj. główne: Ben Griffiths/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Czym charakteryzuje się wino różowe?
|
Czym charakteryzuje się wino różowe?
Czy jesteś gotowy/a na odkrywanie tego niezwykłego świata win różowych?
Jak wybrać odpowiednie akcesoria dla swojego zwierzaka?
|
Jak wybrać odpowiednie akcesoria dla swojego zwierzaka?
Przytulne legowisko, zabawki , miska czy obroża - dowiedz się jak wybrać najlepsze akcesoria dla Twojego pupila, które zapewnią mu komfort i bezpieczeństwo.
Jak dbać o dłonie?
|
Jak dbać o dłonie?
Dłonie są narażone na wiele czynników, takich jak działanie detergentów, wiatru, zimna, słońca czy kontakt z substancjami chemicznymi. W artykule przedstawiamy sposoby na dbanie o dłonie, aby utrzymać je w dobrej kondycji i zapobiegać chorobom skóry.